Twoje pytanie:
Twoje imię:
Adres e-mail:
Telefon kontaktowy:
   
Ustalenie osiągalnych celów
25-01-2016

Jednym z kamieni milowych każdego planu treningowego, jest wcześniejsze dokładne sprecyzowanie celu, do którego ze wspomnianym planem chcemy dążyć. Teoretycznie wydaje się to proste, gdyż każdy może powiedzieć, że chce schudnąć 20 kilogramów. Zastanawialiście się kiedyś, dlaczego postanowienia noworoczne kończą się zazwyczaj około marca, kiedy to opuszczają siłownię wraz z ludźmi, którzy je sobie postawili? Właśnie z powodu źle postawionego celu duże grono osób rezygnuje z podjętych wysiłków. Trzeba wziąć pod uwagę kilka czynników podczas stawiania sobie wyzwań, gdyż bardzo łatwo możemy nimi doprowadzić do klęski.

            Przede wszystkim, cel powinien być całkowicie realny do osiągnięcia dla danej osoby. Stawianie nierealistycznych wyzwań klientowi, w które po części on sam nie wierzy, wiąże się z klęską już na samym początku. Najczęstsze pragnienia, z jakimi przychodzą ludzie na siłownię to zrzucenie zbędnych kilogramów, zmiana stylu życia oraz zwiększenie ogólnej sprawności i siły ciała. Na samym początku warto odbyć wywiad motywacyjny, po którym będziemy w stanie określić, jakie rzeczy są głównymi i największymi motywatorami dla naszego podopiecznego. Dlaczego chcą zejść z wagi, zmienić styl życia oraz zbudować silne ciało? Odpowiedzi na te pytania będą w stanie dać nam bardzo wiele informacji, które będą przydatne podczas układania planu treningowego.

            Kolejną sprawą jest charakterystyka określonych celów. Powinny one być indywidualnie dobrane do każdej osoby, możliwe do zmierzenia, realistyczne oraz osiągalne w danym czasie. Nie możemy posiadać zestawu dwóch planów, którymi będziemy „żonglować” wśród klientów chcących np. zrzucić 10 kilogramów. Każdy jest inny, posiada inny organizm, inną psychikę oraz warunki fizyczne, a są to niewątpliwie czynniki bardzo ważne w procesie tworzenia odpowiedniego planu treningowego.

            Pamiętajmy również, że jako trenerzy personalni jesteśmy w pewien sposób odpowiedzialni za efekty naszego klienta i to nawet w dużym stopniu. Bardzo łatwo wziąć kartę, ołówek i wyznaczyć cele oraz rozpisać plan treningowy. Dużo trudniej jednak jest przestrzegać wyznaczonych zasad. Nasza rola jest również w tym, aby posiadać informację również o przebiegu życia naszego klienta poza treningami. Chodzi tutaj o to, co jadł podczas tygodnia, czy się wysypiał oraz jakie było jego ogólne samopoczucie. To kwestie, których nie możemy pominąć, jeżeli chcemy być nazywani profesjonalistami.

 

 

Jestesmy tutaj aby Ci pomóc zadzwon do nas aby uzyskac wszystkie
potrzebne ci informacje
Telefon
+48 530 333 350