Twoje pytanie:
Twoje imię:
Adres e-mail:
Telefon kontaktowy:
   
Podstawowa wiedza na temat cukrzycy
05-01-2016

            Każdy trener personalny powinien posiadać odpowiednią wiedzę nie tylko na tematy bezpośrednio związane treningiem, ale również chorobami, jakie mogą dotknąć jego klientów. Jedną z takich chorób jest cukrzyca, która jest już zaliczana do chorób cywilizacyjnych. Może czasem zdarzyć się sytuacja, w której nasz nowy klient będzie chorował na cukrzycę. Jeżeli chcemy zapewnić mu bezpieczny oraz efektywny trening, to powinniśmy posiadać trochę wiedzy na temat wspomnianej choroby.

            Cukrzycę można podzielić na trzy kategorię. Pierwszy typ jest głównie wykrywany u dzieci oraz młodzieży. Choroba jest związana z problemem organizmu, który nie produkuje insuliny, czyli substancji regulującej poziom cukru we krwi. Drugi typ cukrzycy jest powszechnie znany i dotyczy głównie osób dorosłych. Polega ona na tym, że organizm nie potrafi używać insuliny, która jest produkowana w ludzkim organizmie. Jest to najczęściej spotykany typ cukrzycy, znany również jako hiperglikemia. Ostatnim typem jest cukrzyca ciążowa, która dotyka oczywiście jednie kobiety w ciąży. Polega ona na sytuacji, w której krew matki zaczyna osiągać zbyt duże ilości poziomu cukru we krwi. Niewiele wiadomo na temat powodów cukrzycy ciążowej, lecz istnieje przypuszczenie, że te same hormony odpowiadają za zahamowanie cyklu miesiączkowego u kobiety oraz regulację poziomu cukru we krwi.

            Praca z klientami chorującymi na cukrzycę może być bardzo ciekawym doświadczenie, lecz wymaga podjęcia kilku środków ostrożności. Wiąże się to głównie z faktem, iż komplikacje cukrzycy mogą utrudnić odczyt tętna u naszego klienta. Również z powodu ryzyka wystąpienia hipoglikemii (niski poziom cukru), takim osobom odradza się długotrwale treningi. Z kolei ćwiczenia o dużej intensywności niosą ze sobą ryzyko hiperglikemii (wysoki poziom cukru). Monitorowanie zachowania organizmu oraz mierzenie poziomu cukru przed i po treningu, są najlepszymi czynnościami, które pomogą w dobraniu odpowiedniego planu treningowego dla cukrzyków.

 

 

Jestesmy tutaj aby Ci pomóc zadzwon do nas aby uzyskac wszystkie
potrzebne ci informacje
Telefon
+48 530 333 350